Architektonická kancelář Studio Libeskind v newyorském Brooklynu minulý rok dokončila projekt The Atrium at Sumner Houses, nový blok cenově dostupného bydlení pro seniory. Tento jedenáctipodlažní objekt se nachází v centru areálu Sumner Houses, spravovaného Newyorským úřadem pro bydlení (NYCHA). Jeho charakteristickým rysem je plně prosklené atrium, které propůjčuje budově nejen jméno, ale i jedinečný charakter.
V budově The Atrium at Sumner Houses se nachází sto devadesát bytů určených pro seniory, kteří jsou součástí městského programu Seniors First, většina těchto bytů je určena pro osoby s nízkým příjmem. Kromě toho je padesát sedm bytů vyhrazeno pro seniory, kteří v minulosti zažili bezdomovectví, a třiatřicet jednotek bylo přednostně nabídnuto současným nájemníkům NYCHA. Jeden byt je pak určen pro správce objektu.
Inspirace v osobní zkušenosti
Zakladatel Studia Libeskind, Daniel Libeskind, se při návrhu inspiroval vlastními zkušenostmi z dětství, kdy vyrůstal v sociálním bydlení v Bronxu v padesátých a šedesátých letech dvacátého století. „Vyrůstat v sociálním bydlení v Bronxu mi dalo jedinečný pohled na důležitost komunity a kvalitního dostupného bydlení,“ říká Libeskind. „Při návrhu The Atrium at Sumner Houses jsem měl jediný cíl, vytvořit místo, které bude obyvatelům skutečně připomínat domov.“
Architekt dále doufá, že tento projekt bude inspirací pro další návrháře: „Dobrý design může pozitivně ovlivnit společnost, zejména ty, kteří to nejvíce potřebují.“
Moderní bydlení s důrazem na komunitu
Přízemí budovy zahrnuje prosklené vstupní lobby a komunitní centrum o rozloze osm set metrů čtverečních. V dalších patrech jsou rozmístěny byty, které jsou navrženy jako flexibilní a snadno přizpůsobitelné potřebám obyvatel.
Atrium, které propojuje jednotlivá podlaží, je nejen estetickým prvkem, ale i centrem komunitního života. Jeho součástí je zahrada, kterou navrhla a spravuje Horticultural Society of New York. Dále jsou v objektu k dispozici prádelny, společenská místnost, počítačová učebna, posilovna a úložné prostory pro kola.
Sociální bydlení s vizí
Projekt The Atrium at Sumner Houses je od Studia Libeskind přitom již druhým realizovaným projektem dostupného bydlení v New Yorku. Tím prvním byla rezidence Allan & Geraldine Rosenberg Residences ve Freeportu, která byla otevřena v roce 2023.
Libeskind říká, že by se do navrhování sociálního bydlení mělo zapojit více renomovaných architektů. „Musíme překonat stigma sociálního bydlení. Potřebujeme architekty, kteří dokážou v rámci daných rozpočtů vytvořit důstojné, krásné a udržitelné bydlení,“ zdůrazňuje. „Pokud architekt přistupuje k otázce bydlení kreativním způsobem, stává se součástí řešení problému.“
Projekt The Atrium at Sumner Houses je důkazem, že sociální bydlení nemusí být pouze nutností, ale i architektonicky hodnotným a inspirativním místem k životu.


Daniel Libeskind
Daniel Libeskind je polsko-americký architekt, umělec, profesor a scénograf, který se narodil 12. května 1946. Spolu se svou manželkou Ninou založil v roce 1989 Studio Daniel Libeskind, kde působí jako hlavní designový architekt. Jeho tvorba je charakteristická propojením historických motivů s moderní architekturou, což dokazuje mnoho jeho realizovaných projektů po celém světě.
Od teorie k praxi
Libeskind svou kariéru začal jako architektonický teoretik a pedagog. Působil na různých akademických institucích po celém světě, včetně Cranbrook Academy of Art v Bloomfield Hills v Michiganu, kde v letech 1978 až 1985 vedl Katedru architektury. Prakticky se architektuře začal věnovat až koncem 80. let v Miláně, kde se ústavně podílel na architektonických soutěžích a založil Institut Architecture Intermundium, Institute for Architecture & Urbanism.
První realizovanou budovu dokončil až ve svých 52 letech. Byl jí Felix Nussbaum Haus v německém Osnabrücku, otevřený v roce 1998. Před tím byl Libeskind často kritizován, že jeho návrhy jsou ,,nepostavitelné" nebo ,,příliš agresivní". První architektonickou soutěž vyhrál v roce 1987 na projekt bytové výstavby v Západním Berlíně, ale po pádu Berlínské zdi byl projekt zrušen.
Hlavní projekty a mezinárodní úspěchy
Průlom v jeho kariéře nastal v roce 1989, kdy vyhrál soutěž na židovské muzeum v Berlíně, první muzeum věnované holokaustu z druhé světové války. Muzeum bylo otevřeno v roce 2001 a získalo celosvětový ohlas. V roce 2007 k němu přibyla prosklená přístavba a v roce 2012 budova Akademie židovského muzea, také navržená Libeskindem.
Jedním z jeho největších úspěchů bylo v roce 2003 zvolení za hlavního architekta přestavby areálu Světového obchodního centra (World Trade Center) v New Yorku, zničeného teroristickými útoky 11. září 2001. Jeho návrh nazvaný Memory Foundations byl zpočátku velmi dobře přijat, ale před jeho realizací došlo k podstatným úpravám.
Další ikonické stavby
K dalším Libeskindovým slavným projektům patří Grand Canal Theatre v Dublinu, Imperial War Museum North v Manchesteru, Danish Jewish Museum v Kodani nebo Wohl Centre na Bar-Ilan University v izraelském Ramat Ganu.
Daniel Libeskind je jednou z nejvýraznějších osobností moderní architektury, jeho stavby propojují historickou paměť s inovativními tvary a materiály. Jeho tvorba se nevyhýbá symbolice a emocím, čímž oslovuje miliony lidí po celém světě.
