Školka jako

CUKRÁRNA

Východní Londýn se může pochlubit neobvyklým novým přírůstkem do své architektonické scény. Na břehu Temže zde vznikla školka The Nest, kterou navrhlo anglické studio Delve Architects. Projekt se vyznačuje hravými barvami, přírodními materiály a důrazem na přirozené propojení s okolní krajinou, přičemž děti k ní mohou připlout dokonce i lodí.

Proměna obřího prostoru do dětského měřítka

The Nest zaujímá obchodní jednotku v přízemí devatenáctipatrové obytné budovy v komplexu Royal Wharf. Hlavním úkolem architektů bylo přetvořit obrovský, nově postavený prostor tak, aby se v něm děti cítily útulně a v bezpečí. Přitom bylo třeba respektovat i jeho unikátní polohu přímo na nábřeží. „Chtěli jsme vytvořit klidný, pečující, ale i hravý prostor, který odráží dojem dětského pokoje,“ vysvětluje spoluzakladatel Delve Architects Alex Raher. „Děti by měly získat pozitivní zkušenost s učením prostřednictvím zdravého vztahu k prostředí kolem nich a ke spojení s přírodou.“

Nové mezipatro a oblouky z javoru

Aby se rozlehlý interiér lépe členil, vybudovalo studio Delve Architects nové mezipatro, které obklopuje řada zakázkově navržených dřevěných oblouků. Každý z nich je asi čtyři a půl metru vysoký a vymezuje zóny bez nutnosti budování pevných příček. Kromě optického rozdělení prostoru se oblouky v dolní části plynule spojují do laviček a sedátek, takže slouží i k odpočinku a pozorování dění kolem. „Velké měřítko oblouků by mohlo na malé děti působit ohromujícím dojmem, proto jsme se rozhodli zapojit prvky, které s nimi mohou reálně interagovat – například lavičky a sedátka,“ říká Raher. Zakřivené konstrukce mají současně evokovat dojem baldachýnu stromů, a připomínat tak symbolický domek na stromě, odkazující k názvu The Nest (hnízdo).

Přirozené propojení s řekou

Velkou výhodou školky je prostorná zahrada s výhledem na řeku, propojená se školkou dvěma sadami skládacích dveří. Děti si tak mohou užívat čerstvý vzduch a otevřené prostranství přímo u Temže. „Chtěli jsme oslavit spojení s vnějším prostorem a nabídnout výhled na řeku i z mezipatra ve výšce očí dětí,“ říká Raher. Rodiče mohou navíc využít nedaleké molo, které navrhla kancelář Nex Architecture – říční loď zastavuje jen pár kroků od školky, což dává cestě do The Nest zcela nový rozměr.

Přírodní materiály a jemná barevná paleta

V prostředí školky je důležité, aby byly použité materiály nejen odolné, ale také příjemné na dotek. Delve Architects proto vsadili na recyklovatelné podlahy Marmoleum, javorové dýhované truhlářské výrobky a nátěry s nízkým obsahem VOC. Všechny povrchy mají navíc jemné, tlumené odstíny, které vytvářejí domáckou atmosféru a nenarušují soustředění dětí. Panel tmavě modrozelené barvy vede jako základní linie kolem stěn, čímž chrání nejnamáhavější místa před drobnými škrábanci. Horní stěny a strop pokrývá matná růžová, která se plynule prolíná se světlým javorovým dřevem. „V některých částech dosahují stropy výšky až pět metrů, takže jsme to chtěli vizuálně rozdělit a přiblížit dětem,“ vysvětluje Raher.

Náhled do technického zákulisí

Architekti se rozhodli odhalit veškeré instalace pro vytápění, chlazení a ventilaci, takže děti mohou vidět i technickou stránku budovy. „Díky tomu se před nimi otevírá malý svět, který mohou zkoumat a představovat si, co všechno by tyto trubky a kabely mohly znamenat,“ dodává Raher.

Místo, kde se děti cítí jako doma

The Nest je ukázkou, jak lze moderní architekturu propojit s hravostí, která je nezbytná pro předškolní vzdělávání. Díky přírodním materiálům, tlumeným odstínům a promyšlenému členění prostoru se dětem dostává nejen bezpečné a podnětné prostředí, ale také přímé propojení s okolní přírodou. Ať už dorazí rodiče do školky pěšky, nebo připlují lodí, The Nest se pro malé návštěvníky stává doslova druhým domovem.


Text: Alena Malá

Foto: Fred Howarth

Mohlo by vás zajímat