Od honosných vil a moderních rezidencí až po klidné lesní stezky a malebná údolí. Tak by šel charakterizovat ráz Prahy 6, jedné z největších a nejzelenějších městských částí hlavního města. Klidnou atmosféru tohoto místa si oblíbili nejen Pražané, ale také mnozí developeři, kteří se sem s oblibou vracejí a budují zde nové rezidenční projekty. Pojďme si nyní některé z nich přiblížit více.
Praha 6 se nepochybně může pochlubit přízviskem „dobrá adresa“. Svým obyvatelům totiž poskytuje vše, co naplňuje představu o kvalitním moderním bydlení dnešní doby. Nachází se na dosah od centra města, zároveň však nabízí bohaté sportovní vyžití a rozsáhlé přírodní plochy. „Praha 6 patří mezi obvody převážně obytného, rekreačního a vědeckovýzkumného charakteru. Soustřeďuje se zde celá řada kulturních památek a kvalitních rezidenčních staveb, nových i historických, doplněných pěknou přírodou,“ popisuje ráz čtvrti architekt KKCG Real Estate Group Zdeněk Kolouch.
Není tak žádným překvapením, že Praha 6 patří mezi vyhledávané lokality mnoha Pražanů. To potvrzuje také projektový manažer společnosti Penta Real Estate Michal Kotrč, podle kterého je Praha 6 mezi zájemci o bydlení vůbec nejatraktivnější městskou částí hlavního města. „Celá čtvrť je už od svého vzniku před sto lety skvěle urbanisticky rozvržená, je na dosah centra města, ale rychle se odtud dostanete i na letiště a ven z města,“ vyjmenovává hlavní přednosti pražské šestky.
1. Dejvice, srdce Prahy 6
Když se řekne pražská šestka, mnohým vytanou na mysl právě Dejvice. A není se čemu divit. Tato čtvrť je známá hned z několika důvodů. Na své si zde přijdou milovníci kultury, ale také kvalitní architektury, která z významné části nese rukopis architekta Antonína Engela. Ten před sto lety vytvořil urbanistickou koncepci Dejvic, přičemž jedním z jeho nejviditelnějších počinů je známé Vítězné náměstí, kterému místní neřeknou jinak než Kulaťák. A právě zde se nachází také nedávno dokončený rezidenční projekt Victoria Palace z dílny Penta Real Estate, jenž kromě bezmála stovky bytů zahrnuje také prostory pro obchody a služby.
Stavět na takto ikonickém místě, jakým je Vítězné náměstí, je bezpochyby radost, ale zároveň také výzva a zodpovědnost. Aby nová stavba do lokality vkusně zapadla a nepůsobila jako pěst na oko, je potřeba pořádná dávka citu a promýšlení. Toho si byli tvůrci dobře vědomi. Jak ostatně říká projektový manažer společnosti Penta Real Estate Michal Kotrč, respekt, k již existující výstavbě a rukopisu Engela, byl při tvorbě konceptu zcela zásadní. „Proto jsme navrhli budovu, která respektuje zamýšlený tvar náměstí a výškou i tvarem střechy odpovídá tomu, jaké proporce má protilehlá budova generálního štábu. Takový záměr už pak snáz získal podporu místní radnice i místní veřejnosti. Samozřejmě je to ale budova nová, moderní, odpovídající potřebám a očekáváním lidí ve 21. století a proti starší zástavbě je také výrazně energeticky úspornější,“ přibližuje. Za architektonickým návrhem této nové výrazné budovy pražského Kulaťáku stojí významný český architekt Jakub Cigler, se kterým developer už v minulosti spolupracoval na administrativním centru Florentinum.
Tímto počinem však působení developera Penta Real Estate v pražských Dejvicích rozhodně nekončí. Jen o pár ulic dál aktuálně staví další projekt nesoucí název Rezidence Juliska s rukopisem jiného architektonického studia, Atelier bod architekti. Celkem tři bytové domy, jejichž dokončení je naplánované na roky 2026 až 2027, kombinují jak blízkost centra města a všech jeho vymožeností, tak klid, přírodu a nespočet možností sportovního vyžití. „Rezidence Juliska je skutečně na mimořádně klidném místě, ale přesto má veřejnou dopravu na dosah a spolu s ní i veškeré služby, které městský člověk očekává – školy všech stupňů, sportoviště, divadla, ale i zmíněnou zeleň, například v přírodním parku Baba, nedaleké Stromovce, nebo v Šáreckém údolí,“ vypočítává hlavní benefity projektový manažer společnosti Penta Real Estate Jan Vodička, podle kterého v sobě „Rezidence Juliska kombinuje téměř všechno, co byste si přáli pro rodinný život ve městě.“
2. V srdci Šáreckého údolí
Pražská šestka ale zdaleka nejsou jen divadla, kavárny a tradiční architektura. Její doménou jsou také rozlehlé přírodní parky jako dělané pro odpočinek či sportování. Jedním z těch nejznámějších je Přírodní park Šárka-Lysolaje táhnoucí se z Lysolají přes Dejvice, Nebušice a Vokovice až do Liboce. A přímo v srdci tohoto malebném parku se nachází aktuálně vznikající top´rezidence Jenerálka od společnosti KKCG Real Estate Group. „Rezidenční projekt se nachází v bezprostředním kontaktu s hluboce zaříznutým údolím Šáreckého potoka se strmými svahy a skalními výchozy. Je to právě bezprostřední blízkost a dostupnost Přírodního parku Šárka-Lysolaje, který patří mezi oblíbené výletní lokality obyvatel celé Prahy již od 19. století. Bonusem této lokality je i nekomplikované a rychlé napojení na stanici metra Bořislavka a snadno dostupnou veřejnou vybavenost,“ popisuje hlavní přednosti místa architekt KKCG Real Estate Group Zdeněk Kolouch.
Společnost KKCG Real Estate Group je svým důrazem nejen na kvalitní architektonická řešení, ale především na citlivá napojení projektů na okolní zástavbu a přírodu známá. A jinak tomu nebylo ani tentokrát, kdy se plány musely přizpůsobovat řadě okolností. „Lokalita se nachází v Přírodním parku Šárka-Lysolaje, kde je předpokládána nízká rozvolněná zástavba s odpovídající parcelací a navazující na okolní historickou zástavbu. Současně se jedná o klidovou lokalitu a její charakter bylo nutné zachovat a podpořit vhodnou novou zástavbou,“ přibližuje architekt společnosti výchozí podmínky, jež místo nabízí.
Zároveň, developer má s lokalitou již zkušenosti z minulosti, a má tak v místě Šáreckého údolí rozhodně na co navazovat. Již před sedmi lety zde společnost dostavěla projekt top´rezidence Šárecké údolí zahrnující celkem padesát nízkoenergetických domů. A jen pár set metrů odtud nyní vzniká již zmíněný projekt top´rezidence Jenerálka. Také ten přitom, co do velikosti, rozhodně není nijak skromný. Kromě tří řadových domů nabídne po svém dokončení, jež je naplánováno na příští rok, také čtyři rodinné domy a šest samostatných vil. Ani tímto projektem však společnost KKCG na Praze 6 rozhodně nekončí. „Rádi bychom zde v našich aktivitách pokračovali i nadále. V přípravě máme další pokračující zástavbu v lokalitě Jenerálka a rezidenční zástavbu v lokalitách Červený vrch a bývalém areálu Strnadových zahrad,“ prozrazuje budoucí plány Zdeněk Kolouch.
3. Krok do přírody, skok do města
Mezi Pražany je velmi oblíbená i čtvrť Vokovice, jež s Dejvicemi sousedí. Zdejší klidné uličky, téměř vesnický ráz přilehlé vilové části a množství zeleně v širokém okolí lákají především ty, kteří hledají únik od ruchu velkoměsta. A přesně tuto poptávku naplňuje například developerská společnost Daramis, která zde aktuálně buduje již druhou část svého projektu Vokovice s podtitulem „Krok do přírody, skok do města“. A místní přírody využívá skutečně naplno. Rezidence Vokovice II se totiž nachází na samé hranici s Přírodní rezervací Divoká Šárka, která je součástí již zmíněného Přírodního parku Šárka-Lysolaje. „Podobně jako u našeho jiného projektu Zelené Město, které se nachází u parku Smetánka, jsme se i tady pokoušeli o svérázné vytvoření jistého „okna z města do přírody“. A jelikož se zde v bezprostřední blízkosti nachází Přírodní rezervace Divoká Šárka, tak si myslíme, že daný projekt může svým obyvatelům poskytovat právě tu potřebnou možnost úniku z hluku a ruchu města do jistého klidu, který Šárka symbolizuje,“ říká výkonný ředitel společnosti Daramis Dušan Krajča.
Také zde s sebou však výhoda v podobě blízkosti přírodní rezervace nese určitá úskalí. Jak na zeleň citlivě navázat? A jde vůbec přírodní park s moderní bytovou zástavbou citlivě skloubit dohromady? Podle Dušana Krajči určitě ano. „I když se jedná spíše o výstavbu „sídlištní“, tak jsme se pokoušeli co nejvíce odklonit od zavedeného „typického vizuálu“. Chtěli jsme se výrazem stavby, i když má budova na výšku osm pater, spíše přiblížit k zevnějšku větší vily nebo rodinného domku,“ přibližuje uvažování o koncepci projektu, který již na první pohled zaujme velkorysými balkony, jež byty s venkovním prostorem elegantně propojují.
A jak tedy developer navázal na šáreckou rezervaci, která s bytovými domy sousedí? „Šlo nám zejména o pokus harmonicky propojit město a přírodu, tedy opravdu dát obyvatelům bezprostřední možnost uniknout z města, aniž by museli daleko jezdit. Vokovice II je vlastně ideálním projektem pro lidi, kteří rádi běhají nebo cvičí v přírodě, dělají si pikniky, chodí do plenéru nebo se i jenom procházejí na čerstvém vzduchu,“ dodává Dušan Krajča.
4. Bydlení „téměř“ v lesoparku
Šárku si oblíbila také společnost Crestyl. Před několika lety zde vybudovala projekt Šárecký dvůr a nyní se do těchto míst vrací znovu, tentokrát s rezidenčním projektem Šárka by Crestyl, tedy jednoduše pojmenovaném po tomto oblíbeném přírodním parku. „To umístění prakticky přímo v Šárce na místě bývalého průmyslového areálu, přitom uprostřed zeleně, je opravdu unikátní. Lokalita tak nabízí nejen těsné spojení s přírodou, ale také skvělou dopravní dostupnost,“ říká obchodní ředitel skupiny Crestyl Viktor Peška.
Projekt se ale k propojení s místním přírodním parkem hrdě hlásí nejen svým názvem. Vidět to lze i na vizualizacích vznikajících bytových domů, jichž v lokalitě vyroste celkem osmnáct. „Vnitřní parter vizuálně „prorůstá“ z okolí a nově vysázené stromy a rostliny jsou místního typu s převahou borovic. Srdcem celého rezidenčního areálu bude parčík s vodním prvkem. Při návrhu exteriérů i interiérů bytových domů se architekti inspirovali přírodními materiály, které se nacházejí v přírodním parku v sousedství projektu – domy tak například budou obložené kamenným obkladem,“ přibližuje Viktor Peška s tím, že prostor nebude sloužit jen obyvatelům rezidence, ale také ostatním lidem, neboť bude volně průchozí.
Kromě citlivého navázání na přírodní park se však společnost Crestyl při přípravě projektu musela vypořádat ještě s jednou výzvou. Tou je fakt, že rezidence vznikla na místě brownfieldu, bývalého průmyslového areálu Šárka Business Park. „Nespornou výhodou je v tomto případě naprosto unikátní lokalita, která se vlastně nedá s jiným místem v Praze ani srovnávat. Na druhou stranu, výstavba na brownfieldech je určitě výzvou. Obecně je zásadním rizikem brownfieldů oproti výstavbě na zelené louce riziko kontaminace po předešlém využití. Zároveň se zpravidla jedná o velké plochy, takže je třeba pečlivě řešit i celkovou koncepci území. To je pro nás jako komplexního developera, zaměřeného na multifunkční projekty, který klade velký důraz na veřejný prostor, velká výhoda, protože nám to dává prostor podchytit si urbanisticky celé území. A stejně tomu je právě i v případě projektu Šárka,“ dodává obchodní ředitel Crestylu.
5. Břevnov – historie a příroda v jednom
Šárecká příroda však zdaleka není jediná, kterou se Praha 6 může pochlubit. Hned několik vyhledávaných parků je také v Břevnově, kde aktuálně vzniká projekt Rezidence Radimova z dílny developerské společnosti Geosan Development. „Jeho největší předností je park Kajetánka se vzrostlými stromy a unikátní atmosférou. Břevnov je výjimečný také množstvím zeleně v okolí (park Ladronka, park Kajetánka, zahrady kolem Břevnovského kláštera), a i přes blízkost centra si zachovává ráz malého města, kde vše potřebné naleznete podél ulice Bělohorská,“ říká vedoucí prodeje a marketingu firmy Geosan Jiří Baloun.
Kromě přírody je pak Břevnov, jež mimochodem patří mezi nejstarší části Prahy 6, známý také svou bohatou historií, přičemž mezi nejvýznamnější stavby bezesporu patří místní Břevnovský klášter. Také na minulost lokality společnost Geosan navazuje, například s pomocí barokní kapličky, kterou aktuálně rekonstruuje. „Přítomnost kapličky a rybníka ještě více umocňuje místní genius loci. Zároveň je kaplička výborným pojítkem mezi moderní zástavbou a bohatou historií celé čtvrti,“ míní Jiří Baloun.
Právě všudypřítomné odkazy na historii, mezi něž patří nejen kaplička, ale třeba i výhled na Pražský hrad, jsou tím, co činí projekt Rezidence Radimova výjimečným. „Většina našich projektů nemá tak výraznou vazbu na historii, jakou se může pochlubit právě Rezidence Radimova, ale rád bych zmínil náš dříve realizovaný projekt Liberty Building v pražských Nuslích. Zde se nám podařilo citlivě přeměnit bývalou továrnu Regula z dvacátých let minulého století na atraktivní loftové byty, a to včetně dominantního penthousu ve věži bývalé fabriky,“ vzpomíná na dřívější projekt Jiří Baloun. Ale zpátky k Rezidenci Radimova a Praze 6. Ještě je zde totiž jedna zajímavost, která stojí za zmínku a kterou budoucí obyvatelé bytů jistě ocení. Nejenže se domy nacházejí na konci slepé ulice, což jim zajistí všudypřítomný klid. Navíc lidé „mohou mít jistotu, že zde již žádný další projekt nevyroste,“ jak dodává Jiří Baloun. A to jsou benefity, jež jsou v dnešní době obzvlášť žádané.