PRAŽSKÁ PĚTKA

5 nových adres na Praze 5

od Smíchova až po Barrandov

1. Smíchov 2. Jinonice 3. Košíře 4. Radlice 5. Barrandov

Smíchov, Radlice a Košíře, ale také Jinonice či Barrandov. Pražské čtvrti, které spojuje jedna klíčová vlastnost – společně tvoří městskou část Praha 5, jednu z oblíbených pražských lokalit pro bydlení i výlety. A právě zde nyní vzniká celá řada nejen rezidenčních projektů, jež potenciál této pražské části využívají. Čím autoři staveb na lokality a jejich specifičnost navazují? A jak se snaží propojovat současné, moderní stavby s místní bohatou historií? Vydejte se s námi do pražských čtvrtí, ve kterých vznikají nové, moderní adresy.

Praha 5 je jednou z největších částí české metropole, a možná také proto v ní lze nalézt celou řadu protikladů. Je na dosah od samotného centra města, a zároveň v blízkosti přírody. Jsou zde staré průmyslové komplexy, ale také rozsáhlé parky a přírodní rezervace. Je zde řada historických budov, na něž však navazují moderní stavby. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Možná, že na první pohled by se mohlo zdát, že řada z vyjmenovaných specifik jde jen stěží dohromady. Na Praze 5 však tvoří harmonické souznění a nabízí nekonečný potenciál využití. Pojďme se proto nyní blíže podívat na některé její části a projekty, jež zde vznikají.

1. Smíchov

Když se řekne Smíchov, většině z nás se vybaví průmyslové areály a továrny. Rozsáhlé komplexy, z nichž mnohé v dnešní době zejí prázdnotou a chátrají, nejspíš na první pohled moc lidí nezaujmou. Ve skutečnosti ale skýtají obrovský potenciál pro přestavbu a nalézání nového využití pro bydlení, obchod i zábavu. A tak, zatímco některé se po pádu komunistického režimu postupně proměnily v obchodní centra či kancelářské prostory, z jiných se stávají žádané rezidenční objekty.

Příkladem je bývalá továrna na výrobu lihu, již společnost Trigema aktuálně proměňuje na rezidenční projekt Lihovar. Ve dvacátém století patřila smíchovská výrobna k jedněm z nejvýznamnějších továren svého druhu v Evropě. S proměňující se dobou však ztrácela svou prestiž a posledních zhruba dvacet let areál chátral. To se změnilo až před třemi lety, kdy zde Trigema začala stavět nový rezidenční komplex, „tentokrát bez alkoholu, ale zato s vizí originální kulturní a společenské čtvrti s autentickou atmosférou“, jak říká zakladatel společnosti Trigema Marcel Soural.

Již na první pohled je patrné, že Lihovar se ke své historii hrdě hlásí a navazuje na ni. Své obyvatele už z dálky vítá ikonickými továrními komíny, pilovou střechou a fasádou z červených cihel. „V celém projektu se objevují detaily z jeho slavné historie, jako jsou původní koleje, produktovody, motivy lahví opakující se na fasádách nebo rohový dům Flaška. Zachovali jsme budovu původní Varny, ve které nyní sídlí Musoleum Davida Černého a tovární komín, který přinese neopakovatelné výhledy na celou Prahu,“ doplňuje Marcel Soural.

Nejen továrna na výrobu lihu ještě donedávna patřila k zatracovaným místům Smíchova. Dalším velkým brownfieldem, který nyní roste do krásy, je projekt na území dlouho chátrajícího kolejiště Smíchovského nádraží. „Bývalé drážní pozemky na Smíchově svou polohou představují nejatraktivnější pražský brownfield, protože navazují na centrální část Prahy 5 a leží v těsné blízkosti historického centra,“ popisuje výhody místa výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle.

Developer zde buduje rozsáhlý komplex nazvaný Smíchov City, který kromě rezidenčních bytů zahrnuje také administrativní budovy či prostory pro obchody a služby. I v tomto případě je však kladen velký důraz na propojení historie místa se současností. „Skloubit původní zástavbu s moderním městem bylo základní myšlenkou celého projektu, který vychází z filozofie dosažení architektonické diverzity přirozeně rostlého města. Vrátili jsme se k blokové zástavbě tvořené jednotlivými domy, která je typická pro historické pražské čtvrti, jako jsou Vinohrady, Žižkov, Letná či právě Smíchov,“ popisuje Leoš Anderle. Ačkoli se tak na první pohled jedná o moderní architekturu, zásadně nevybočuje z již existující zástavby a tvoří s ní harmonický celek.

Smíchov ale zdaleka nejsou jen brownfieldy. Tato čtvrť nabízí mnoho rozličných poloh, mezi nimiž nechybí ani příroda. Příkladem je park Klamovka, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází čerstvě dokončená rezidence Vilapark Klamovka. Bytové domy, za nimiž stojí společnost Metrostav Development, nabízí svým obyvatelům dokonalé propojení přírody a všech vymožeností velkoměsta. „Za pár minut jste na smíchovském Andělu, kde to tepe životem velkoměsta. Restaurace, obchody, kulturní vyžití i historické centrum Prahy. Máte rádi klid přírody? Ujdete jen pár kroků od domu a ocitnete se v úplně jiném světě,“ popisují zástupci developerské společnosti hlavní přednosti lokality.

2. Jinonice

Také v Jinonicích, jedné z nejstarších pražských částí, se bývalá chátrající továrna na motory mění na velkorysé byty. Jak již možná tušíte, jedná se o projekt Nová Waltrovka, za nímž stojí společnost Penta Real Estate. „Areál někdejší slavné továrny Walter ležel dlouhá léta ladem. Byly tu garáže Ministerstva vnitra, živořily tu poslední zbytky strojírenské výroby, ale bylo to území, kam nikdo nechodil rád. Bylo to místo, které jen čekalo, až do něj někdo investuje spoustu energie a peněz, aby mohlo znovu rozkvést,“ popisuje příběh továrny zástupce generálního ředitele společnosti Penta Real Estate David Musil.

Výzvou však v tomto projektu zdaleka nebyl jen tristní stav samotných budov továrny. Bylo rovněž potřeba vzít v potaz historii lokality a citlivě ji zapracovat do nové, moderní podoby místa. „Původní tovární budovy, které se podařilo zachovat, revitalizujeme a hledáme pro ně nové využití. Budova Walter tak dnes slouží jako moderní poliklinika. Nyní připravujeme záchranu původní budovy slévárny, s komínem a krásnými dřevěnými krovy, ze které bude pravděpodobně restaurace s minipivovarem,“ popisuje David Musil, podle kterého lze však propojování starého s novým vidět také v drobných detailech. „Na více místech celého areálu Waltrovky a nové Waltrovky najdete motivy leteckých vrtulí, motorů, ikonického písmena W, zkrátka průmyslového dědictví této lokality,“ dodává.

A co vše tedy Nová Waltrovka svým obyvatelům nabízí? Kromě bytů a kanceláří je toho zde, vzhledem k velikosti lokality, daleko víc. Lidé zde najdou obchody, služby, kavárny či restaurace, ale také nové náměstí, školu nebo hřiště. „Vzniklo tu skvělé místo pro život – deset minut metrem od Václavského náměstí, a přitom pár kroků od přírodních parků Vidoule a Prokopské údolí,“ uzavírá David Musil z Penty.

3. Košíře

Bydlení kombinující blízkost městského ruchu a přírody se stává mez Pražany čím dál oblíbenějším. A právě tuto souhru nabízí další z částí Prahy 5, a sice Košíře. Tato čtvrť je charakteristická svým rozmanitým terénem, který zahrnuje jak hustě zastavěné oblasti, tak rozsáhlé zelené plochy. A to jsou charakteristiky, které vytvářejí skvělé předpoklady pro bydlení na pomezí města a přírody.   

Jedním z projektů, který tuto poptávku beze zbytku naplňuje, je projekt top´rezidence Pomezí. V Košířích ho buduje společnost KKCG Real Estate Group, která mimo jiné vyzdvihuje právě již zmíněnou blízkost zeleně. „Při první návštěvě této ojedinělé lokality nás oslovil zejména nádherný daleký výhled na široké panoráma Prahy s přímými pohledy na historické centrum města. Nespornou výhodou je zde i svěží vzduch a bezprostřední sousedství rozsáhlé zeleně Přírodního parku Vidoule a Přírodního parku Košíře-Motol, které lákají rezidenty ke klidným procházkám i ke sportovnímu vyžití. V podstatě jde o koncovou klidnou lokalitu v zeleni s charakterem okrajové části města, jak napovídá i název hlavní ulice v lokalitě – Na Pomezí, ale uprostřed města,“ vyjmenovává klíčové benefity místa architekt KKCG Real Estate Group Zdeněk Kolouch.

Nejen bohatá zeleň je však tím, na co v Košířích stavitelé mohli navazovat. Lokalita má také bohatou historii spjatou s řádem benediktýnů, kteří zde měli klášter a na místních kopcích pěstovali víno. „Šlo o okrajovou lokalitu nedaleké zastavěné části Košířů, ale postupně zde docházelo k zástavbě v nejbližším sousedství. Lokalita se tak ocitla v bezprostředním kontaktu s novou zástavbou. V předlistopadové minulosti zde byl připraven projekt zástavby obytné čtvrti s vícepodlažními bytovými domy, na který ale naštěstí nakonec vzhledem k restitučním nárokům nedošlo,“ popisuje historii místa Zdeněk Kolouch.

Následně zde bylo ve hře několik dalších plánů na výstavbu, realizace se nakonec ale dočkala až zmíněná top´rezidence Pomezí. V rámci projektu na rozsáhlé lokalitě vzniká několik typů bydlení zahrnujících byty, řadové domky i luxusní vily. „Geniu loci lokality více odpovídá svým atraktivním charakterem kombinace zástavby rodinných domů a nízkopodlažních bytových domů. Tím jsme navázali na charakter blízké historické činžovní zástavby Košířů,“ dodává Zdeněk Kolouch.

4. Radlice

Prahu 5 si oblíbil také další developer, společnost Crestyl. Poté, co před pár lety dokončila rezidenční projekt Neugraf na Smíchově, se nyní firma přesunula doslova o pár ulic dál, a sice do Radlic. Zde buduje projekt s názvem Semerínka, jenž odkazuje na historickou železniční trať Pražský Semmering. „Budovy leží v sousedství trati, která byla v 19. století vybudována původně pro nákladní dopravu. A právě ta industriální paměť místa se ve všem odráží,“ říká obchodní ředitel skupiny Crestyl Viktor Peška s tím, že „genius loci této lokality zároveň odkazuje na existenci bývalé továrny Walter Engines na výrobu automobilů a leteckých motorů.“

Historických motivů, na něž lze navázat, je tak v lokalitě více než dost. Jak ale taková kombinace moderního designu a průmyslové historie bude vypadat v praxi? „K vnějším plášťům budov poslouží například zvětralé kovy, které budou zráním ještě víc získávat na ryzím, dramatickém vzhledu. Ve stejném duchu se ponese paleta použitých barev. V liniích domu se pak potkávají takřka všechny geometrické tvary – včetně oblých rohů. A právě oblouky jsou pro železniční legendu Pražského Semmeringu charakteristické,“ popisuje Viktor Peška.

Zároveň, kromě industriální historie, je zde ještě jeden důležitý aspekt, se kterým architekti Semerínky pracují, a sice okolní příroda. Projekt se totiž nachází na dosah hradu Děvínu či Prokopského údolí, rozsáhlého parku, kde se dá ztratit třeba na celý den. „V projektu Semerínka navazujeme na okolí tak, že stejné rostliny a dřeviny plynule přecházejí z okolní vegetace až k domu samotnému, do jeho vnitrobloků, zahrádek, střešních teras, a to má vliv nejen na atmosféru bydlení a pocity, ale zároveň vytváří mikroklima, které je také velmi důležité,“ uvádí Viktor Peška a dodává, že „tvar domu a všechny jeho aspekty tak budou stejně ryzí a divoké jako okolní příroda“.

5. Barrandov

Do pětice nesmíme zapomenout na Barrandov. Tato čtvrť je známá především pro své filmové ateliéry, ve skutečnosti toho však nabízí mnohem víc. Kromě bohaté kulturní scény je to i příroda. A to je také jeden z důvodů, proč si Barrandov mnozí developeři oblíbili. Patří mezi ně i Společnost Top Estates, která zde aktuálně buduje již druhou fázi rezidenčního projektu Barrandez-Vous. „Lokalitu vnímáme jako jednu z nejzelenějších pražských čtvrtí, která má nejen skvělou dopravní dostupnost do centra Prahy, ale je odtud blízko do přírody a oblíbených výletních míst, jako jsou Prokopské údolí, Červený lom a Chuchelský háj. Ústřední myšlenkou však bylo vytvořit nejen krásné bydlení v harmonii s přírodou, ale i vlastní zelený svět, kde se bude lidem dobře žít. A to se díky novému parku v Barrandez-Vous skvěle podařilo,“ popisuje jeden ze zakladatelů společnosti Top Estates Petr Teplý.

Zároveň, do finální podoby projektu, který ve své druhé fázi nabídne téměř padesát bytů, se propsala také již zmíněná filmová historie místa. „Barrandov je historicky spojován nejen s přírodou, ale také s filmem. Na filmových plátnech vzniklo plno příběhů o životě, přátelství, lásce i osudových setkáních, a právě ty byly inspirací pro koncept nového rezidenčního projektu,“ dodává druhý ze zakladatelů společnosti Dušan Dvořák, podle kterého právě bohatá filmová historie dotváří jedinečný genius loci celého projektu.

Co by kamenem dohodil od rezidence Barrandez-Vous, pak vzniká další projekt, a sice bytový projekt Nad Skálou Barrandov z dílny společnosti Metrostav Development. Dva rezidenční domy, v nichž se bude nacházet více než sto dvacet bytů, nabízí i v tomto případě ideální kombinaci městských vymožeností a blízkosti přírody. To ostatně příhodně ilustruje i motto projektu, které zní „Světla Prahy za oknem, příroda hned za dveřmi“. A jaká příroda že se místním obyvatelům tedy za dveřmi skrývá? Kromě již zmíněného Prokopského údolí nebo Chuchelského háje odtud vedou cesty i do dalších zajímavých zákoutí zelené Prahy. „Procházkou se přes Dalejské údolí dostanete až do Jinonic, Radlic, na Zlíchov a Dívčí hrady. Krásný je i výběh pro koně Převalského mezi Zlíchovem a Radlicemi. Je zcela jisté, že okolní přírodu si doslova zamilujete,“ dodávají zástupci developerské společnosti Metrostav Development.


Text: Helena Havranová

Foto / vizualizace: archiv Adresa, IPR Praha, Trigema, Sekyra Group, Penta Real Estate, Metrostav Development, KKCG Real Estate Group, Crestyl, Top Estates

Mohlo by vás zajímat