Monaku už pevnina nestačí

Otevírá se Mareterra

Monako se opět rozšířilo. Po deseti letech příprav byla dokončena nová šestihektarová přímořská čtvrť Mareterra, jejíž součástí je i ikonická rezidenční budova ve tvaru lodi od slavného architekta Renza Piana. Celý projekt vznikl pod vedením francouzského studia Valode & Pistre Architects a byl dokončen o šest měsíců dříve, než bylo původně plánováno.

Městská oáza u moře

Mareterra rozšiřuje Monako o nový, pěšími zónami propojený prostor, který navazuje na oblíbenou pláž Larvotto. Návštěvníci zde najdou veřejný park, promenádu, umělecké instalace a několik nových budov. Součástí projektu je i venkovní muzeum Quatre Lances, které bylo navrženo ateliérem Renza Piana, a které bude domovem pětimetrového uměleckého díla Alexandra Caldera, které v roce 1966 zakoupila princezna Grace. Architekt Denis Valode označuje Mareterru za ,,jedinečný projekt, který se rodí jednou za život". Důležitou myšlenkou bylo podle něj vytvořit nová místa k procházkám, setkávání a odpočinku.

Ekologická inovace na hladině moře

Mareterra vznikla na mořské hladině a má zakřivený tvar, který přirozeně navazuje na mořské proudy, a udržuje tak zdraví okolních vod. Projekční společnost Bouygues Travaux zde vybudovala osmnáct ponořených vodotěsných konstrukcí (kesonů), které jsou obklopeny uměle vytvořenými loukami z mořských trav. Tyto kesony mají speciální drážky, které podporují růst řas a jiných mořských organismů, což pomáhá obnovit biodiverzitu podmořského ekosystému. Celý projekt má být navíc z osmdesáti procent napájen obnovitelnou energií.

Nové architektonické klenoty Monaka

Součástí Mareterry je také oblast Les Jardins d'Eau, kterou tvoří čtyři rezidenční budovy s balkony orientovanými na moře. Nechybí ani nové přístaviště, jehož dominantou je budova Le Renzo, pojmenovaná po svém architektovi Renzu Pianovi. Její tvar evokuje loď připravená k vyplutí a barva fasády se mění podle světelných podmínek. Mareterra zahrnuje také soukromé vily od architektů světového formátu, jako jsou Foster + Partners, Stefano Boeri Architetti a Tadao Ando. Jejich fotografie ale zatím nebyly zveřejněny.

Budoucnost urbanistického rozvoje?

Monako se svým rozšířením připojuje k rostoucímu trendu měst budujících uměle vytvořené čtvrti na vodě. Podobných projektů přibývá po celém světě – od ikonické Palm Jumeirah v Dubaji až po dánský projekt devíti umělých ostrovů, které mají sloužit jako technologické centrum a zároveň ochrana před povodněmi.


Text: Alena Malá

Foto: Hufton + Crow

Mohlo by vás zajímat