MAGIE KNIH A ČAJE

Wutopia Lab vytvořilo knihkupectví jako vnitřek konvice

Hladké zakřivené stěny, jemná hra světla a monumentální střešní okno ve tvaru hubičky – tak vypadá interiér unikátního knihkupectví Ceramic Pages v čínském městě Yixing. Tento fascinující prostor, jehož design evokuje vnitřek tradiční čínské konvice, navrhlo architektonické studio Wutopia Lab.

Knihkupectví se stalo součástí širší proměny bývalé továrny na keramiku v kulturní čtvrť. Na tomto ambiciózním projektu se podílí i renomované studio Kengo Kuma & Associates, které zde nedávno dokončilo stavbu muzea UCCA Clay Museum. Wutopia Lab přitom vytvořilo prostor, jenž dokonale propojuje historii, řemeslnou tradici i moderní architektonické myšlení.

Inspirace v mistrovství čínských hrnčířů

Yixing je město s bohatou historií výroby keramických konvic, především těch z proslulé fialové hlíny, a právě tento odkaz byl klíčovou inspirací pro návrh interiéru knihkupectví. Zakladatel studia Wutopia Lab, Yu Ting, vysvětluje: „Naše volba materiálů byla ovlivněna tématy keramiky, hlíny, vody a ohně.“

Návštěvníci Ceramic Pages tak procházejí prostorem, který je rozdělen podle jednotlivých fází výroby keramických konvic. Přízemí symbolizuje hlínu, první patro je věnováno ohni a nejvyšší patro reprezentuje vodu. Tento promyšlený koncept umožňuje návštěvníkům nejen objevovat knihy, ale také se nechat unášet na vlně symboliky a tradičního řemesla.

Procházka knihkupectvím

Hned při vstupu do knihkupectví se návštěvník ocitá mezi dvěma elegantně zakřivenými fialovými stěnami, které odkazují na barvu místní hlíny. Přízemí knihkupectví pak tvoří kombinace jemně zakřivených i ostrých úhlových regálů, které se dynamicky prolínají se stěnami obloženými hladkou bílou omítkou.

V srdci knihkupectví se nachází prostor nazvaný „scéna v hrnci“. Zde může návštěvník stanout přímo pod velkolepým střešním oknem ve tvaru hubičky konvice, které prochází celou budovou. Efekt tohoto architektonického prvku podtrhují tenké proužky vestavěného osvětlení, které vytváří dojem proudící energie.

„Věřím, že nejikoničtějším prvkem designu je právě tato hubička,“ říká Ting. „Yixing je proslulý svými konvicemi a tradiční čínští učenci vnímali pití čaje jako hlubokou životní filozofii. Dokonce věřili, že konvice obsahuje celý vesmír.“ Podle něj se tedy design knihkupectví snaží reflektovat tuto filozofii. Ne skrze doslovný tvar konvice, ale skrze její esenci a atmosféru.

Oheň a voda ve vyšších patrech

Z přízemí vedou dvě cesty do vyšších pater – venkovní červené ocelové schodiště a vnitřní točité schodiště. První patro, symbolizující oheň, je domovem kavárny a obchodu se suvenýry. Tento prostor je umístěn ve zaskleném válcovém objemu, jehož povrch zdobí perforované kovové panely připomínající šlehající plameny.

Tento motiv pokračuje i na venkovní terase, kde podlaha nese vzor plamenů. Terasa je zároveň orientována tak, aby nabídla impozantní výhled na sousední UCCA Clay Museum.

Druhé patro knihkupectví je věnováno vodnímu elementu. Nachází se zde galerie a klidová zóna, kde se odráží atmosféra hladiny klidného jezera. Podlahy mají vysoký lesk a strop zdobí vlnité výřezy s reflexními prvky, které vytvářejí iluzi pohyblivé vodní hladiny.

Spojení tradice a moderní architektury

Zvenčí působí Ceramic Pages jako dynamická kombinace pevných a lehkých materiálů. Spodní úroveň knihkupectví obklopují masivní betonové stěny, zatímco horní válcová část je obložena perforovanými lamelami z hnědého kovu. Tento kontrast zdůrazňuje přechod mezi jednotlivými fázemi výroby keramiky – od pevné hmoty po jemnou estetiku.

Wutopia Lab se podařilo vytvořit nejen funkční knihkupectví, ale také prostor, který vypráví příběh. Příběh o řemesle, tradici a filozofii, která je hluboce zakořeněná v čínské kultuře. Návštěvníci, kteří sem zavítají, se tak mohou nejen ponořit do světa literatury, ale zároveň se nechat unášet atmosférou tisíciletého umění výroby čajových konvic. Ceramic Pages není jen místem pro knihy. Je to místo, kde se setkává minulost s budoucností a kde čajové rituály rezonují v každém detailu architektury.


Text: Alena Malá

Foto: CreatAR Images

Mohlo by vás zajímat