JEDENÁCT PODLAŽÍ

pro jednu rodinu

Rakouské studio PSLA Architekten vytvořilo v historickém centru Vídně moderní městský dům, který jeho autoři označují jako „hybridní genezi mezi domem a zahradou“. Dům je postavený vedle úzkého nádvoří a vyznačuje se víceúrovňovými interiéry a kaskádovými terasami, jež mají za cíl nově interpretovat koncepci městských zahrad.

Dům s celkovou plochou 165 metrů čtverečních, víceúrovňovými interiéry a kaskádovými terasami, si klade za cíl nově přepsat koncept městských zahrad. Na svých 11 podlažích mladé rodině poskytuje obytné a pracovní prostory, přičemž jednoduchá fasáda domu s využitím stupňovitých oken odráží jeho svébytný charakter.

Střešní terasy se prolínají s okolní zahradou a nádvořím a vnější ocelová schodiště tak kolem domu vytvářejí dojem kontinuity. Po celé délce budovy se rozpíná průchozí dvůr s cihlovou dlažbou, obklopený stromy a zelení a vytváří jakousi malou městskou oázu.

Jižně orientovaná fasáda s velkými okny do domu zajišťuje přísun denního světla a majitelům nabízí krásné pohledy do klidného dvora. Na východních fasádách jsou instalována dálkově ovladatelná okna a dveře, které jim umožňují regulaci světla i větrání.

"Hlavním konceptem projektu bylo najít strategii, jak efektivně využít městský pozemek, který je ve Vídni mizejícím a velmi omezeným zdrojem," vysvětluje Ali Seghatoleslami z PSLA Architekten. Projekt tak redefinuje architektonický typ městského domu a přináší moderní pohled na kvantitativní zhuštění ve městě.

Architekti využili hybridní stavební metodu, která využívá duté cihly a železobetonové desky minimální tloušťky, což maximalizuje vnitřní užitný prostor budovy. Fasáda kombinuje velká okna lícující s růžovou omítkou, zatímco vnitřní cihlové stěny harmonizují s vlhkost regulující omítkou a pohledovým železobetonem.

Přízemí domu tvoří pracovní prostory, vchod, kuchyň a jídelna a centrální ocelové schodiště vede k obytným prostorům a ložnicím v horních patrech. Interiéry plné světla se vyznačují strukturovaným betonem, bílými stěnami a dřevěnými podlahami.

Retenční střechy a zelené terasy snižují uhlíkovou stopu budovy a současně umožňují pasivní chlazení domu a atriového dvora.


Text: Pavel Souček

Foto: Lukas Schaller a Simone Bossi

Mohlo by vás zajímat