Marcel Soural:

UMĚNÍ, VÍNO A SPOUSTA BYTŮ

Marcel Soural má už za sebou celou řadu developerských realizací nejen v Praze, ale staví i v dalších městech a také apartmány na horách. V posledních letech se jeho developerská firma Trigema zaměřila zejména na výstavbu nájemních bytů, o které je na trhu v současnosti velký zájem. Kromě toho se ale věnuje také technologiím, umění a gastronomii, které se mu staly životní vášní. A je to cítit v každém z jeho developerských projektů.

Před rokem jste na sebe upozornili výrazným nájemním projektem Fragment, který jste téměř hned obsadili. Nyní pracujete na vaší vlajkové lodi, projektu na Smíchově. Bude Lihovar stejně úspěšný?

Věříme, že ano. V současné době probíhají závěrečné stavební práce a myslíme, že, stejně jako Fragment, ho do půl roku pronajmeme.

Lihovar má ambici přinést do zanedbané lokality svěží vítr, umění a špičkovou gastronomii. Co všechno tam plánujete?

Bydlení v Lihovaru představuje koncept plný zážitků. Součástí projektu bude řada míst pro setkávání s přáteli, od průchozího vnitrobloku, zelených střech nebo jednoho z největších pražských foodmarketů se specialitami z celého světa. Neopakovatelné výhledy na celou Prahu přinese komín Erektus s unikátní vyhlídkou na panoráma Prahy. Umění v Lihovaru najdete, kamkoliv se podíváte. Od fotografií v galerii Czech Photo přes street art ve veřejných prostorách po Musoleum Davida Černého. V této pětipatrové galerii v budově původní varny si budete užívat jednu skvělou akci za druhou. Na večerní procházku pak můžete jít do světelné zahrady světově známého umělce Krištofa Kintery, která vznikne u kubistického Dvoreckého mostu. Lihovar ale nabízí i sportovní vyžití, a to přímo v areálu. Jeho součástí bude třeba prémiová posilovna s veškerou výbavou pro fitness a bodybuilding, streetballové hřiště a v blízkém okolí je k dispozici celá řada sportovních a outdoorových aktivit, jako jsou golf na Císařské louce, tenis a plavání v Podolí či cyklostezky podél řeky. Každodenní život obyvatelům usnadní přímo v areálu mateřská školka, základní školy a gymnázia v blízkém okolí a mnoho obchodů.


Jeho lokalita je ale hodně ovlivněná provozem okolních silnic, výpadovkou na Strakonice, železnicí, ale i polohou v blízkosti Vltavy. Komu jsou vastně byty určeny?

Byty jsou určeny obyvatelům Prahy nebo celé České republiky. S tímto projektem prodáváme budoucnost, protože věříme, že budoucnost bude taková, jaká je nám představovaná, budoucnost v horizontu řekněme deset let, v rámci kterého by se území od Lihovaru až po Anděl mělo zastavět. Vzniknou zde nové byty, nové kanceláře, nové retailové jednotky a věříme, že i městská část půjde cestou, že bude chtít utlumovat provoz současných dopravních tepen, což je především ulice Strakonická, a že ze stávající čtyřproudové komunikace bude v budoucnu jen dvouproudovka. S těmito opatřeními dojde k utlumení dopravy celé jižní strany Smíchova. A to je to, co my dnes prodáváme, tu vizi. A vzhledem k tomu, že stavby se staví na sto, dvě stě let, tak nějakých deset let je skoro za rohem.

Další váš připravovaný projekt bude na Kamýku.

Na Kamýku plánujeme dvě věže. Vzhledem k tomu, jak jsme ten projekt už třikrát upravovali, tak se ze dvou věží staly dvě věžičky, jedna devítipatrová, druhá patnáctipatrová. Výstavbu projektu bychom chtěli zahájit na jaře roku 2025. V současné době je odvolané stavební povolení, na kterém pracujeme a připravujeme prováděcí projektovou dokumentaci.
 
A pro jakou cílovou skupinu je projekt Paprsek v pražských Stodůlkách?

Paprsek je určen pro lidi, kteří chtějí bydlet na okraji Prahy, ale přitom v dostupné vzdálenosti od městské hromadné dopravy včetně metra. Tedy především pro rodiny s dětmi, protože infrastruktura na Paprsku a v jeho okolí ve Stodůlkách je velmi kvalitní. Jsou zde dostupné mateřské školky, základní školy i občanská vybavenost.

Na Invalidovně, kde to už dobře znáte, plánujete výstavbu téměř pěti set bytů, obchody. Jak bude projekt vypadat?

Jak bude projekt vypadat, to zatím nevíme, protože aktuálně intenzivně pracujeme na fasádách. Máme nějakou ideu, nějakou technologii, kterou jsme našli ve Španělsku a budeme chtít fasády udělat zase jiné. Celý projekt bude nájemní a bude složen zhruba na třetiny, jedna třetina co-living, druhá třetina menší nájemní byty a třetí třetina větší nájemní byty prémiového segmentu.

Bude tam opět něco od Davida Černého?

Věříme, že ano. Davida do těch věcí násilně netlačíme, ale pokud nám představí nějakou vtipnou myšlenku, jak jeho umění do veřejného prostoru umístit, tak ji rádi použijeme.

Vedle umění musíte mít vášeň i pro gastronomii, je důležitým prvkem téměř každého vašeho projektu. Kdysi jste vytvořili robotickou vinárnu Cyberdog, letos se Dog přestěhoval na Moravu?

Kolem vinařství Dog in Dock postupně vzniká areál s cílem vytvořit přístav, do kterého se budou vždy rádi vracet nejen milovníci vína. Areál Dog in Dock bude místo, kam se návštěvníci vydají nejen za vínem, ale i za přírodními krásami, za kulturou, koncerty a dobrým jídlem. Stane se ideální destinací pro setkání s přáteli, na prodloužený víkend v apartmánech nebo rodinnou oslavu. Na první etapu, v rámci které vznikly apartmány a bistro, naváže výstavba samotného vinařství a rekonstrukce historické budovy oranžérie v přilehlém parku. První týden v květnu jsme otevřeli nové apartmánové ubytování na adrese Zámecká, Veselí nad Moravou. Z oken návštěvníky okouzlí malebný výhled do zámeckého parku a na klidnou hladinu Baťova kanálu. Při vstupu do areálu návštěvníky přivítá originální psí sousoší od Davida Černého. Sousoší s názvem Dog in Dock in dog představuje tři psy z ušlechtilé oceli se zrcadlově leštěným povrchem. Sousoší je vysoké 4 metry a zaujme i díky hravému prvku, kdy z nejrůznějších úhlů pohledu jsou vždy vidět pouze 2 psi současně. Nabídka bistra zahrne pokrmy z lokálních surovin. Menu se bude měnit dle aktuální nabídky čerstvých surovin. Vyzkoušet vína Dog in Dock, ta nejlepší vína z Moravy i vybraných evropských zemí, mohou návštěvníci v unikátních samoobslužných vínojetech čítající celkem 28 různých vín.

Kombinace dobrého vína, lodí, zámeckého parku, architektury a designu a krásné přírody zní jako ideální místo pro odpočinek. Jak ten nápad vznikl?

Nápad vznikl asi před osmi lety, kdy jsme publikovali jeden z prvních článků v časopisu Forbes, ve kterém jsme psali o Monínci a o tom, jak na něm dokážeme vyrábět sníh při plus patnácti stupních. V článku jsme se také zmínili, že bychom byli rádi, kdybychom postavili i nějaké vinařství. Tento článek si přečetli Tomáš Zbořil z Veselí nad Moravou, dnes náš enolog, a minoritní spolumajitel vinařství, který přijel do Prahy, předvedl nám svou představu, jak se zúčastnit výběrového řízení na využití starého zahradnictví ve Veselí nad Moravou. To využití byl vinařský areál, nám se to líbilo, dohodli jsme se a aktuálně jsme již otevřeli první etapu.

Není to ale váš první volnočasový projekt, na horách jste jako doma. Minulý rok jste koupili areál v Rokytnici nad Jizerou, co tam plánujete?

V Rokytnici nad Jizerou plánujeme úplnou modernizaci všech dopravních zařízení, modernizaci stávajícího zasněžovacího systému a moderní zkapacitnění retenčních zásob vody v lokalitě. Čím v Rokytnici nad Jizerou aktuálně trpí, je nedostatek vody v zimě při zasněžování, protože jde o velký areál, kde potřebujete hodně velký rezervoár vody, aby se na kopec dostal dostatek sněhu. Nyní pracujeme na projekční přípravě a věříme, že se nám podaří v co nejkratším čase stavbu zahájit.

Jezdíte do vašich středisek často? Jaký jste lyžař?

Jezdím tam především pracovně, ale sem tam se sklouznu. Myslím, že lyžovat umím, ale nemám rád černé boulovaté sjezdovky, ty neumím, přednost dám upravené červené.

Trigema se od svého vzniku v devadesátých letech stala významným developerem, za sebou má řadu velkých realizací. Co dalšího plánujete?

Do roku 2030 plánujeme vybudovat minimálně tisíc nájemních bytů, které bychom si nechali ve vlastnictví v našich aktivech a dokázali trhu nabídnout velmi dobré služby v oblasti nájemního bydlení. To je náš aktuálně asi největší cíl na příštích šest let. Také zmiňovaný rozvoj Rokytnice nad Jizerou nás hodně baví. Město je podfinancované a neproběhl tam takový development jako ve srovnatelných areálech typu Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Vrchlabí a podobně. Očekáváme, že jakmile tam přijdeme s novou infrastrukturou na lyžování i letní provoz, tak tím budeme schopni přesvědčit investory i obyvatele, že zájem o nákup apartmánů a hotelů, které tam plánujeme vystavět, bude velký. Do budoucna bychom chtěli mít aktivní tři lyžařské areály a jedno vinařství. A to by mohl být takový hezký soubor v rámci naší skupiny Trigema Leisure. Věříme v rozvoj datových startupových projektů typu Flat zone a Dataligent. To má velkou budoucnost v horizontu do roku 2030, kdy už budou prodeje všech bytů v on-linu a tyto naše aplikace budou lídrem na trhu. Co se týká klasického developmentu, aktuálně pracujeme na Top Toweru, vytváříme nové centrum Nových Butovic. Právě jsme vypsali soutěž na řešení celé lokality Nových Butovic, které se již dnes říká, že to bude malý Manhattan, takže té práce připravujeme opravdu hodně.


Text: Dana Hradecká

Foto: Ondřej Košík

Mohlo by vás zajímat