Hejlovka – unikátní červená chata v Posázaví

Chata Hejlovka, patřící manželům Marii a Janu Hrnčiříkovým, je nepřehlédnutelná svým výrazným designem. Červená dřevěná fasáda a velkorysé prosklené plochy jsou hlavními poznávacími znaky této nové realizace.

Hejlovka má obdélníkový půdorys s dvěma ložnicemi, otevřenou dispozicí a vzdušným interiérem díky velkým proskleným plochám. Kromě nápadné fasády zaujmou i velkoformátová okna ve štítech a moderní vzhled. Stavba z dřevěných CLT panelů umožňuje rychlou montáž, díky čemuž je hrubá stavba hotová během několika dní.

„Důležité je, aby projektová dokumentace byla naprosto přesná. Tady byla přesná tak z osmdesáti procent, takže se musely některé věci upravovat dodatečně. Není to ideální, ale nějak jsme si s tím poradili,“ doplňuje Jan. Realizaci svěřili firmě A²Timber, se kterou měli dobré zkušenosti už z předchozích projektů a i tentokrát byli spokojení s výsledkem.

Interiér je moderní a čistý. Stěny jsou z přiznaných smrkových panelů a podlahu tvoří světle šedý litý polyuretan. Společně vytvářejí neutrální pozadí pro obrazy, které nabízejí výhledy skrz okna. Dalším výrazným prvkem je černé kovové schodiště se zábradlím tvořeným vertikálními příčkami. Pod ním je elegantní kuchyňská linka, která barevně ladí s interiérem. Dominantou místnosti je krbová vložka, jež nabízí pohled na oheň z obou stran, a i když nehoří, přesto působí jako zajímavý industriální artefakt.

Jídelní stůl z jamajského ořechu s výraznou kresbou dřeva dodává interiéru hřejivou útulnost a červené židle přinášejí do prostoru barevný akcent, který odráží vnější fasádu. Umělecká díla od umělce Pasty Onera, plná barev, pak dodávají prostoru poslední jiskru života.

Na velkorysý obytný prostor v přízemí navazují dvě ložnice v patře, které zdobí výhledy do okolí a pohodlné postele. Drobné černé akcenty v podobě lampiček a vypínačů dotvářejí atmosféru. Závěsy chrání místo před pohledy z okolí i před slunečními paprsky, čímž vytvářejí prostor k odpočinku.

Jedinečný charakter interiéru se odráží i v provedení koupelny. Dominuje zde obklad z travertinu, který se prolíná s několika odstíny červené. „Tenhle typ kamene jsem si vybral sám. Mám rád červenou. Architekti měli původně jinou představu, kde bylo použité přírodní dřevo, ale zdálo se mi, že by toho bylo příliš,“ vzpomíná Jan. Koupelnu opticky rozděluje kouřové sklo, černé zařizovací prvky a luxusní sauna z cedru, který propůjčuje prostoru jemnou přirozenou vůni. Výjimečnost dotváří prosklený strop nad sprchovým koutem, který umožňuje výhled na hvězdnou oblohu, čímž zvyšuje relaxační zážitek.

„Každého, kdo sem vejde, okouzlí posuvná terasa,“ směje se Jan. Musím přiznat, že i mě zaujala. Dřevěná terasa s jídelním stolem a židlemi se dá po stisknutí tlačítka posunout. Pod ní se nachází bazén, konkrétně kombinace vířivky a bazénu, která poskytuje možnost plavání proti proudu. „Inspiraci jsem našel na Pinterestu. Pohon je stejný jako u posuvné brány a víko jsme izolovali mrazírenskými panely, což udržuje vodu v bazénu pěkně teplou,“ vysvětluje Jan, jak se vypořádali s tímto vtipným a funkčním prvkem.

Celá chata je zaměřená především na odpočinek, který si mohou dospělí i děti užít nejen uvnitř domu, ale také venku v zahradě. Odděluje je od okolního pohledu plný plot a zeleň, zejména různé okrasné keře. Pro děti jsou připraveny houpačky a prolézačka. Herní zóna je oddělena vysloužilými železničními pražci, které se také použily jako nášlapy v trávníku. Dospělí si mohou v klidu posedět na terase a připravit si něco dobrého na velkém grilu.

Bližší informace naleznete na: chatahejlovka.cz

Foto: Jaroslav Hejzlar