Benátky 214 - Vranov nad Dyjí

Benátky jsou místem, kde na vás dýchne atmosféra starého nádraží a okouzlí vás krásné výhledy na Vranovský zámek. Místo, které vás nadchne, i přesto že byla budova stolárny velmi zchátralá a neudržovaná. Její historie totiž sahá až do roku 1898.

Stavba byla původně navržena jako nádražní hala k železnici, která do obce kvůli první světové válce nikdy dovedena nebyla. Hala postavená místním železničním spolkem byla dříve známa jako komunál a zároveň sloužila v předrevolučním období k řemeslnické výrobě. V té době se začalo s přistavováním přidružených menších objektů jako byly dílny a sklady. Od roku 1992 se využívala jako stolárna.

Budova byla v dlouhodobém stínu a zapomenutí v samém srdci Vranova nad Dyjí. V roce 2015 se objevila v dražbě, kterou stávající majitelé nakonec vyhráli. Jejich smyslem a cílem bylo vrátit jí nádech staré drážní budovy s moderním využitím. Podle jejich názoru to není jen o tom opravit starou budovu, ale dát jí zpět pozornost, kterou dlouhé roky skrývala v zapomenutí.

Od příprav a rekonstrukce uběhlo několik let a v roce 2021 mohla být stavba za účasti všech rodinných příslušníků kolaudována na penzion Benátky 214. Penzion poskytuje kapacitu 50 lůžek, a to v 4 apartmánech včetně svatebního a 10 studiích. Komplexnost celého objektu dotvořila stará pila, kterou majitelé přejmenovali na „stodolu“ s kapacitou 80 míst kterou lze využít jak pro svatby, tak pro firemní akce.

Po prvním roce provozu se podařilo Benátky 214 zařadit do seznamu prestižního portálu Amazing Places. V průběhu let měli majitelé možnost zorganizovat jednorázové gastronomické akce, například "Kuchařské zážitky s Romanem Stašou", vítězem MasterChef Česko.

Hodně lidí se ptá, proč název Benátky 214. V italských Benátkách lidé hledají lásku na celý život, ale za tou nemusí jezdit tak daleko, naleznou ji také v Benátkách 214 v České republice.

Cílem celého projektu bylo využít prostoru, starého materiálu a novodobého designu. A jak říkají majitelé: „Nebylo to vůbec lehké, ale myslíme si, že se to povedlo a velké díky patří všem, kteří rodinu Benátky 214 tvoří.“

Bližší informace naleznete na: Benatky214.cz