Dva rodinné domy v Býchorech

V Býchorech nedaleko Kolína se nachází dva rodinné domy, které byly navrženy architekty Tomášem Hladíkem a Antonínem Hůlou. Domy sdílejí podobné proporce, ale liší se v použitých materiálech a architektonických detailech, což jim dodává jedinečný charakter. Jeden dům má kamenný obklad a střechu krytou štíty, zatímco druhý dům má dřevěný obklad a štíty přecházející v atiku. Obě stavby nejen esteticky ladí, ale také nabízejí moderní a komfortní bydlení v harmonii s okolní krajinou.

V Býchorech nedaleko Kolína se nachází dva rodinné domy, které díky jedinečné architektonické koncepci vzájemně komunikují a vytvářejí harmonické sousedství. Byl jsem pověřen návrhem obou domů, což mi poskytlo jedinečnou příležitost vytvořit dvojici staveb, které spolu esteticky i funkčně rezonují. Základní proporce obou domů jsou podobné, ale liší se v použitých materiálech a architektonických detailech. Jeden z domů je obložen kamenem, zatímco druhý má dřevěný obklad. První dům má střechu krytou štíty, zatímco druhý dům má štíty přecházející v atiku. První dům se rozšiřuje jedním delším křídlem, čímž vytváří půdorys ve tvaru písmene L, zatímco druhý dům má dvě křídla, která spolu s hlavní hmotou tvoří půdorys ve tvaru písmene Z.

První dům je podélný kvádr se sedlovou střechou o sklonu 40°, uzavřený štítovými stěnami na obou stranách. Na severozápadní a jihovýchodní straně je dům rozšířen o přístavky se stejnou sedlovou střechou. Štítová okna v úrovni půdy jsou odlišena obkladem z prken Thermowood Rhombus, což dodává domu unikátní charakter. Fasáda obou přístavků je zpracována stejným způsobem, zatímco hlavní hmota domu je pokryta bílou omítkou. Střecha je jednoduchá černá z pálené tašky, zatímco střechy přístavků jsou z titanzinkového plechu. Všechny střechy jsou bez přesahů, což dodává domu moderní a čistý vzhled.

Druhý dům má jedno obytné podlaží se světlou výškou místností 2,50 m. Na přízemí navazuje vytápěná otevřená půda nad jídelnou a uzavřená nevytápěná půda nad ložnicemi. Hlavní vstup do domu je ze severní strany přiléhající ke komunikaci. Na vstupní halu navazuje středová chodba, která rozděluje objekt na východní a západní trakt. Ve východním traktu se nachází vstup, technická místnost, toaleta, koupelna a šatna. Západní trakt obsahuje kuchyň s jídelnou a tři ložnice. Severozápadní přístavek zahrnuje obytnou místnost, pokoj pro hosty se zázemím a nevytápěný sklad na zahradní nářadí, který je přístupný z exteriéru. Jídelna je převýšená do krovu, což vytváří otevřenou část půdy, na kterou navazuje nevytápěná uzavřená půda.

Návrh obou domů byl vytvořen architektem Tomášem Hladíkem ve spolupráci s Antonínem Hůlou. Tento projekt představuje harmonické spojení dvou domů, které sdílejí společnou estetiku, ale zároveň si zachovávají svou jedinečnost díky rozdílným materiálům a tvarosloví. Oba domy nejenže dokonale zapadají do okolní krajiny, ale také poskytují komfortní a moderní bydlení svým obyvatelům. Architektonické detaily a promyšlená dispozice prostorů reflektují současné trendy v bydlení a zároveň respektují tradiční prvky, což z těchto domů činí výjimečné stavby v této oblasti.

Bližší informace naleznete na: architekt-hladik.cz/